Rozhovor s hlavní řešitelkou imunoterapeutické studie pro terapii kolorektálního karcinomu

Originální článek Toma Marsilje z 23.06.2016 si můžete přečíst zde.

Tenhle článek je určený zejména pacientům se IV. stadiem kolorektálního karcinomu (KRK) a jejich blízkým (nepřímo také pacientům se IV. stadiem nádorů plic – viz. níže!). Jedná se o rozhovor s Dr. Johannou Bendell, hlavní řešitelkou zásadní klinické studie s kombinovanou imunoterapií MEK inhibitorem (Cobimetinib) a PD(L)1 inhibitorem (Atezolizumab). Dr. Bendell, odbornice na klinické studie tuto studii představila na konferenci ASCO-2016.

V minulosti jsem nikdy nenapsal čtyři články na stejné téma – doufám, že je tedy jasné, jak průlomová je tato studie v oblasti imunoterapie MSS-KRK (tzn. KRK se stabilními mikrosatelity)!

ZDE najdete odkaz z řady vždy skvělých záznamů „Novel Targets“ („nové cíle“) na fantastický a podrobný audio-rozhovor plný naděje Pietera Dropperta s Dr. Johannou Bendell, která vysvětluje jednoduchým způsobem ZÁSADNÍ průlom kombinované imunoterapie s MEK inhibitorem a PDL1 inhibitorem. Rozhovor je plný optimismu (který se však ještě musí potvrdit), že by tato léčba mohla být účinná u významné části pacientů s MSS-KRK a to jak u pacientů bez KRAS mutace i s ní (tzn. u celé MSS-KRK populace).

Dalším velmi důležitým tématem je koncept tzv. Imunitního skóre  – immunoscore (zásadní pro nasměrování pacientů s MSS-KRK do správné klinické studie), o kterém hovoří expert v této obasti Dr. Jérome Galon.

Reprezentant firmy Gentech dále vysvětluje proces  rozvržení (designu) klinické studie v éře imunoterapií.

Nakonec – pro mé čtenáře z řad pacientů s karcinomem plic – hovoří Dr. Stephen Liu o kombinované imunoterapii pro toto onemocnění.

Pokud máte karcinom plic IV. stádia, podaďte se, udělejte si 30 minut čas na poslech – stojí to za to! A SDÍLEJTE TENTO ROZHOVOR“ – edukace pacientů je v dnešním rychle se rozvíjejícím světě vědy velice důležitá!

Ještě jednou zmíním své články týkající se této imunoterapeutické studie, aby byly všechny na jednom místě:

Celkově vzato je toto zásadní informace pro pacienty s IV. stádiem kolorektálního karcinomu a jejich blízké. Imunoterapie nyní pomalu dostávají na obzor pacientů s MSS-KRK – nic mě jako vědce a pacienta nefascinuje tolik jako tento pokrok (a vás by mělo také!).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: