První klinická studie fáze 3 s imunoterapií zaměřenou na kontrolní uzly imunitní reakce pro pacienty s MSS-kolorektálním karcinomem

Originální článek Toma Marsilje publikovaný 02.06.2016 najdete zde:  The First Phase 3 Checkpoint Immunotherapy Trial for MSS Colorectal Cancer

Za normálních okolností publikuji tento typ zpráv o „real-time“ klinických studiích jen na facebooku nebo twitteru, ale v tomhle případě se jedná o tak ZÁSADNÍ zprávu, že jsem ji chtěl zveřejnit i tady, abych ji rozšířil mezi pacienty s kolorektálním karcinomem (KRK) a jejich blízké, kteří čtou můj blog.

Dnes byla zaregistrována imunoterapeutická klinická studie FÁZE 3 – do které budou zařazeni pacienti s kolorektálním karcinomem se stabilními mikrosatelitiy (MSS-KRK), kteří tvoří 95% pacientů s KRK IV.stadia, což je typ, který mám i já! Je to úplně první klinická studie fáze 3 s imunoterapií zaměřená na kontrolní uzly imunitní reakce pro pacienty s MSS-KRK!

Jedná se o stejnou imunoterapeutickou kombinaci (MEK-inhibitor + PD1 inhibitor), o které jsem psal minulý týden v článku: ASCO 2016 PREVIEW: CHECKPOINT IMMNUNOTHERAPY ACTIVITY IN MSS COLORECTAL CANCER.

Kompletní data z klinické studie 1.fáze týkající se této dvojkombinace imunoterapií budou zveřejněna v neděli 5.června na ASCO konferenci a jakmile budou k dispozici, zaktualizuji svůj blog! Spousta věcí ale naznačuje, že tato data budou velice slibná: firma, která tuto léčbu vyvíjí v podstatě přeskočí klinickou studii 2. fáze, rozjíždí rovnou randomizovanou klinickou studii 3. fáze a bude se u FDA snažit zajistit co nejrychlejší schválení (pokud výsledky studie 3. fáze budou svědčit pro účinnost terapie!)

Dnešní ohlášení této studie bylo překvapením – přinejmenším pro mě – bylo to enormně smělé… Jak jsem napsal v článku z minulého týdne; „Uskutečnit takovou studii nebylo bez rizika – bylo to smělé. Ale jak už jsem řekl dříve, velké problémy typu imunoterapie u MSS-KRK potřebují smělá řešení!“

Se zatajeným dechem čekám na definitivní výsledky z neděle. Jako AACR-2016 (konference, které jsem se také nemohl zúčastnit) znám mnoho lidí, kteří mi co nejrychleji výsledky sdělí!

Nehledě na detaily výsledků, dnešní ohlášení klinické studie 3. fáze dává jasně najevo, že v oblasti imunoterapie pro MSS-KRK došlo skutečně k zásadnímu vědeckému posunu, jinak by nemohla být přeskočena 2. fáze klinické studie…… I bez detailních výsledků je to něco, čemu musíme vědecky fandit!

People Partying

Za zmínku stojí zvláště: Design této studie 3. Fáze resp. složení pacientů zařazení do studie by mělo napodobovat přirozenou populaci pacientů s karcinomem IV. stádia (50% KRAS-wildtype, tedy bez mutace, 50% KRAS-mutantních nádorů, 5% MSI-high, zbytek MSS) – což naznačuje, že se studie bude snažit získat velice obecné povolení FSA pro KRK IV. stadia. To je velice zajímavé, protože MEK inhibitory jsou tradičně indikovány u nádorů s mutovaným KRAS – preklinické výsledky článku zmíněného níže ale svědčí pro možnost účinku zacíleného na buňky imunitního systému, který je nezávislý na genetice tumoru. V nedělní prezentaci mě budou tedy zajímat zejména výsledky týkající se nádorů bez KRAS mutace, které v abstraktu nebyly zmíněny.

Zde je stručné shrnutí zmiňované studie (upravená verze z mého Facebooku) – zajímavé nejvíce pro pacienty a jejich blízké:

ZÁSADNÍ NOVINKY O STUDII POR PACIENTY S KOLOREKTÁLNÍM KARCINOMEM (MSS TYP) – SDÍLEJTE!

Byla zaregistrována VELICE DŮLEŽITÁ nová klinická imunoterapeutická studie 3.fáze, která by měla brzy začít – detaily níže.

Zvažte vytisknutí si informací/odkazů, které se budou hodit při diskuzi s vašimi lékaři a probrat s nimi, zda by tato studie mohla být vhodnou součástí vaší léčby.

Kompletní data budou zveřejněna na konferenci ASCO v neděli (umístím je pak na tento blog), a doufejme, že brzy bude k dispozici i publikace. Důležité: doufám, že autoři studie zveřejní v neděli i výsledky týkající se pacientů bez KRAS mutace (KRAS wildtype), protože tato data v abstraktu chyběla.

Trial = NCT02788279: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02788279?term=NCT02788279&rank=1

Studie je založena na výsledcích studie 1. fáze, která kombinovala Cobimetinib (MEK inhibitor) s Atezolizumabem (PDL1 inhibitor) a jejíž kompletní výsledky budou k dispozici v neděli na konferenci ASCO.

http://abstracts.asco.org/176/AbstView_176_171295.html

Preklinické zdůvodnění pro tuto kombinaci: http://www.cell.com/immunity/abstract/S1074-7613%2816%2930011-5

Pravděpodobně na základě toho, jak přesvědčivá byla data z 1. fáze studie, se firma, která tuto terapii vyvíjí, rozhodla PŘESKOČIT 2. FÁZI a začít rovnou randomizovanou 3.fázi klinické studie s možností urychleného schválení terapie u FDA (POKUD BUDOU VÝSLEDKY 3.FÁZE PŘESVĚDČIVÉ!).

Detaily 3. Fáze studie:

  • do studie by mělo být zařazeno 360 pacientů z 42 center
  • jedná se o randomizovanou studii se 3 větvemi: (tzn. 1/3 pravděpodobnost se dostat do jedné z větví). Větev 1: pacienti budou dostávat Atezolizumab (PD(L)1 inhibitor v monoterapii). Větev 2: pacienti budou dostávat kombinaci Cobimetinibu (MEK inhibitor) a Atezolizumabu (PD(L)1 inhibitor). Větev 3: Pacienti budou dostávat Regorafenib (standardní terapie v některých zemích) pro srovnání
  • ZAŘAZENÍ PACIENTŮ NAPODOBUJE PŘIROZENOU POPULACI PACIENTŮ S KRK IV. STADIA (50% KRAS bez mutace, 50% KRAS mutace, 5% MSI-high, zbytek MSS), což naznačuje, že se terapie bude snažit velmi obecné schválení FDA/označení pro „KRK IV. stadia“.
  • studie je relativně tolerantní ve smyslu předešlé chemoterapie. Chemoterapie musela buď selhat, nebo pacient před vstupem do studie „netoleroval“ dva typy chemoterapie
  • pacienti nesměli před zařazením do studie užívat: 1.ú ŽÁDNOU chemoterapii 2.) žádný MEK inhibitor 3.) Regorafenib
  • pacienti nesmí mít další nádorové onemocnění v posledních 3 letech
  • pacienti nesmí mít anamnézu autoimunitního onemocnění
  • další kritéria vyřazení pacientů (jsou uvedená v odkazu níže)

Celkově – jsou tu různé aspekty, které pro současné pacienty nejsou ideální (např. Některá z vyřazovacích kritérií, randomizace) – ale design studie je ideální pro případné rychlé schválení terapie FDA a co nejrychlejší rozšíření imunoterapie mezi pacienty s MSS-KRK (POKUD BUDOU VÝSLEDKY 3.FÁZE PŘESVĚDČIVÉ!).

Chválím se za dlouhou dobu, kdy jsem domníval, že kombinační terapie zahrnující inhibitory kontrolních uzlů imunity bude brzy fungovat u MSS-KRK. Tohle je další ZÁSADNÍ VĚDECKÝ KROK VPŘED a doufejme, že se tato naděje klinicky potvrdí!

Další aktualizace přijde v neděli. A potom nezbývá než držet palce, aby 3. fáze studie dopadla dobře…

One Comment on “První klinická studie fáze 3 s imunoterapií zaměřenou na kontrolní uzly imunitní reakce pro pacienty s MSS-kolorektálním karcinomem

  1. Pingback: Rozhovor s hlavní řešitelkou imunoterapeutické studie pro terapii kolorektálního karcinomu | Dobrodružství_terminálně_optimistického_života

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: